Výťahy

Najpoužívanejšie výťahové stroje sú tzv. Trakčné, Bubnové alebo Hydraulické.

Trakčné výťahy môžu byť so strojovňou alebo aj bez strojovne. Sú vybavené sústavou lán pre zavesenie kabíny výťahu pričom súčasťou je aj protiváha, ktorá napomáha stroju pri pohybe kabíny. Používajú sa na nich prevodové a bezprevodové stroje.

Bubnové výťahy nemajú protiváhu. V porovnaní s trakčným výťahom má výhodu, že priestor šachty je možné maximálne využiť, nakoľko nosné laná sa navíjajú na na bubon. Ten je poháňaný elektromotorom s prevodovkou. Miernou nevýhodou je nižšia rýchlosť.

Hydraulické pohony pohybujú kabínou výťahu pomocou hydraulického valca a tlakom hydraulického oleja z agregátu. Tento typ pohonu je vhodný skôr pre menej frekventovaný pohyb. Jeho výhodou je nízka hlučnosť a podobne ako pri bubnových využitie maximálneho priestoru šachty.

Všetky z typov výťahových strojov majú svoje výhody aj mierne nevýhody v porovnaní s ostatnými typmi. Vy nám poviete čo očakávate od nového/moderni­zovaného výťahu (veľkosť kabíny, rýchlosť, spotreba elektickej energie) a keďže v našom záujme je, aby sme Vám poradili pre Vás najvhodnejšie riešenie pri výbere výťahového stroja, tak spoločne vyberieme najoptimálnejší typ stroja.